Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το τουρνουά Handball Παγκορασίδων Α΄ που συνδιοργάνωσε ο Εθνικός Κοζάνης Handball με το Δήμο Βοΐου , στο Τσοτύλι 29- 30- 31 Μαρτίου 2024.
Οι ομάδες που έλαβαν μέρος στο τουρνουά (110 αθλητές), ο Πανελλήνιος Θεσσαλονίκης, το Πανόραμα Θεσσαλονίκης, η Ν. Ιωνία Αθήνας, ο Άρης Θεσσαλονίκης, η Χ.Α.Ν.Θ. Θεσσαλονίκης και ο Εθνικός Κοζάνης, φιλοξενήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Δήμου.
![Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα](https://scontent.fskg5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/432306011_818701683640926_7792712794646248056_n.jpg?_nc_cat=110&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=s8V6z15NDrsAb6KEXm9&_nc_ht=scontent.fskg5-1.fna&oh=00_AfAIIp374ZHnx1UGOrTndQWuNCmT6DeuJHmMN2FRwc4vSg&oe=661468F5)
Την Κυριακή 31 Μαρτίου απονεμήθηκαν τα βραβεία σε εορταστικό κλίμα, με την ομάδα της Ν. Ιωνίας να έχει κατακτήσει την πρώτη θέση, τη δεύτερη θέση το Πανόραμα και την τρίτη ο Άρης.
![Μπορεί να είναι εικόνα 8 άτομα και άτομα που παίζουν μπάσκετ](https://scontent.fskg5-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/432294381_818701823640912_9110400475062152824_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg&_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=pMBnY4WmT6EAb4i7z-4&_nc_ht=scontent.fskg5-2.fna&oh=00_AfBJzAY8qCjGuyBTaea7pIC1UMnp_Jcj7N674hL-AtBJ5g&oe=661473E1)
Μεγάλη ήταν και η προσέλευση του κόσμου που παρακολούθησαν το τουρνουά με ενδιαφέρον.
Η Δημοτική Αρχή συγχαίρει τους αθλητές που συμμετείχαν στο τουρνουά και συνεχίζει να στηρίζει έμπρακτα τον αθλητισμό.