Εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας στην Κωνσταντινούπολη, μετά από πρόσκληση του Ζωγράφειου Λυκείου για τη συμμετοχή μας στις εκδηλώσεις για τα 130 χρόνια από την ίδρυσή του.
![Μπορεί να είναι εικόνα 10 άτομα και η Πύλη του Βρανδεμβούργου](https://scontent.fskg5-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/434138471_911637460751433_5606359824483087716_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=ugTbxCUCEP8AX9Wfpcu&_nc_ht=scontent.fskg5-2.fna&oh=00_AfDJS7yxjjsFWIWmOYVMw3M60H6OuN1YiY8FHAQ00tJ48w&oe=66085DBA)
Επισκεφτήκαμε το Ζωγράφειο Λύκειο, όπου μας υποδέχτηκε και μας μίλησε για την ιστορία της Σχολής στο πέρασμα των χρόνων, ο Διευθυντής κ. Ιωάννης Δεμιρτζόγλου και ξεναγηθήκαμε σε όλο το κτίριο. Το απόγευμα η Χορωδία της Παραδοσιακής Βυζαντινής Μουσικής του Σχολείου μας, με υπεύθυνο τον καθηγητή κ. Γιάννη Παρθενόπουλο έψαλλε στην Ακολουθία Α΄ Χαιρετισμών της Υπεραγίας Θεοτόκου στην εκκλησία της Αγίας Τριάδας Πέραν, Χοροστατούντος του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτου Βιζύης κ. κ. Αθηναγόρα.
![Μπορεί να είναι εικόνα 8 άτομα, η Βασιλική του Εθνικού Ιερού της Αμώμου Συλλήψεως και κείμενο](https://scontent.fskg5-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/434138306_911637574084755_2629239102684429449_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=viU-oVlvMFwAX9UgOtt&_nc_oc=AdhRebldojUVKfnAbY7Cp9cXSnQOt8UJ-mZUJZYnsj_ygtbdSQ8JNdjorf0KNvnmtx2VB8WnNkD7Q0En5wtEpe6e&_nc_ht=scontent.fskg5-2.fna&oh=00_AfACjaS5XGDB0zWgfcnlMtPvQb3tvhOcV2rS1ZRJm3ICuQ&oe=6606E62C)
Τις επόμενες ημέρες είχαμε την ευκαιρία να επισκεφθούμε όλα τα αξιοθέατα της Πόλης, την Αγιά Σοφιά, το Οικουμενικό Πατριαρχείο, τη Μονή Ζωοδόχου Πηγής/Μπαλουκλί, τη Μονή Βλαχερνών, τη Μεγάλη του Γένους Σχολή, το παλάτι Ντολμά μπαξέ, το Μπλέ Τζαμί, κρουαζιέρα στο Βόσπορο κ.α.