Μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση-ομιλία προς τους γονείς-κηδεμόνες πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας στις 12/2/2024, κατά τη διάρκεια της οποίας η ψυχολόγος και υπεύθυνη της Κινητής Μονάδας Ψυχικής Υγείας (ΚΜΨΥ) Κοζάνης και Γρεβενών κ. Καλαμάρα Πέρη και η κοινωνική λειτουργός κ. Τσιάλτα Αναστασία ανέπτυξαν το θέμα: “Παραβατικότητα στην εφηβεία”, ενώ αμέσως μετά ακολούθησε γόνιμη συζήτηση με τους παρευρισκόμενους.
![Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα και νοσοκομείο](https://scontent.fskg5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/424888866_891173056134242_6090943764287829987_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=3635dc&_nc_ohc=LOktV75cO7QAX_umTl6&_nc_ht=scontent.fskg5-1.fna&oh=00_AfDObxhp3Jbeie6iWA8nhNkKZ-1vvQ6szLZ0ZCx_tehevg&oe=65D8671C)
Επισημάνθηκαν από τις ειδικούς καίρια ζητήματα γύρω από τη συμπεριφορά των εφήβων και τονίστηκε από όλους η σημασία παρόμοιων εκδηλώσεων, αλλά και η ανάγκη συνέχισης και διεύρυνσης αυτών. Η δράση οργανώθηκε στο πλαίσιο της συνεργασίας του σχολείου με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και με κοινωνικούς φορείς.