Αστυνομικοί του Τμήματος Τροχαίας Γρεβενών πραγματοποίησαν διάλεξη με θέμα την κυκλοφοριακή αγωγή και την οδική ασφάλεια στους μαθητές του 1ου ημερήσιου ΕΠΑΛ Γρεβενών.
![Μπορεί να είναι εικόνα 7 άτομα](https://scontent.fskg5-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/432360862_720160120290419_8526970177322371137_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=MKpp8oaRojMAX8fRU8A&_nc_ht=scontent.fskg5-2.fna&oh=00_AfCZ_7RuxkX2G3WM2eaEg1cWMCQJq16WybsH5-yQQxl9Zg&oe=65F53E8E)
Στους μελλοντικούς οδηγούς αναπτύχθηκαν οι κανόνες που διέπουν την οδική ασφάλεια, ενώ έγινε εκτενή αναφορά στα αίτια των τροχαίων ατυχημάτων και στην πρόληψη αυτών.
![Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα και δρόμος](https://scontent.fskg5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/432218433_720160190290412_3764897185778427293_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=4B8NdKMukMgAX_hQL1_&_nc_ht=scontent.fskg5-1.fna&oh=00_AfA_OtpWf1yzDL9bJS2iabVMbiYN9kXX0wN8C9v3rlTfLQ&oe=65F53217)
Ακολούθησε και πρακτικό μέρος στο οποίο έγινε στους μαθητές επίδειξη και αναλύθηκε ο τρόπος λειτουργίας της συσκευής αλκοολομέτρησης ,αλλά και της συσκευής καταγραφής ταχύτητας (radar).