Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 4/2/2024 το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Εφήβων –Νεανίδων (Κ19) Βορείου Ελλάδας.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΦΗΒΩΝ Β. ΕΛΛΑΔΑΣ Ο ΣΩΤΗΡΙΟΥ-3η Η ΝΕΣΤΟΡΙΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΔΟΥ ΣΤΙΣ ΝΕΑΝΙΔΕΣ
Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 4/2/2024 το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Εφήβων –Νεανίδων (Κ19) Βορείου Ελλάδας.
![](https://scontent.fskg5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/417471044_6848233101972612_5005105899121494053_n.jpg?stp=dst-jpg_p261x260&_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=dd5e9f&_nc_ohc=yuyqmVML-7oAX8jO3lX&_nc_ht=scontent.fskg5-1.fna&oh=00_AfAIL3r_-OK3WApMPyXJCaTFcoib0r4kIcetlG6YDPJPBg&oe=65C68833)
Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στη Φλώρινα και πήραν μέρος 76 παιδιά από 16 συλλόγους της Μακεδονίας, της Θράκης, της Ηπείρου και της Θεσσαλίας. Από τις ακαδημίες των Σαρισών πήραν μέρος 6 κορίτσια και 4 αγόρια: Γεωργία Σπανού, Παρασκευή Σπανού, Ειρήνη Χρυσοστομίδου, Νεστορία Χρυσοστομίδου, Παναγιώτα Τσέκαρη, Αικατερίνη Νικολάου, Κων/νος Σωτηρίου, Σάββας Κοϊμτσίδης, Ευάγγελος Χρυσοστομίδης, Βασίλειος Χρυσοστομίδης.
Ο Κων/νος Σωτηρίου πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις έφτασε ως το χρυσό μετάλλιο αήττητος και ανακηρύχθηκε Πρωταθλητής Β. Ελλάδας στους Εφήβους. Η Νεστορία Χρυσοστομίδου και αυτή με πολύ καλές εμφανίσεις ανέβηκε στο βάθρο κατακτώντας την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Στην 8άδα των Νεανίδων έφτασαν η Γεωργία Σπανού και η Ειρήνη Χρυσοστομίδου.
Τα υπόλοιπα παιδιά, τα οποία είναι πολύ μικρότερα από την κατηγορία που αγωνίστηκαν, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και άφησαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.
![](https://scontent.fskg5-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/426048929_6848235541972368_5307513879074537866_n.jpg?stp=dst-jpg_s600x600&_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=dd5e9f&_nc_ohc=srqrFB_kzXUAX-8bDC5&_nc_ht=scontent.fskg5-2.fna&oh=00_AfAT9QYW8W6VsHwcFCzDwbHsKpfQSA1m6wmIzsgFujGZyg&oe=65C5E752)
Στην Πάτρα αγωνίστηκε στην ίδια διοργάνωση ο Χρυσοβαλάντης Σαμπαλής, όπου κατέκτησε την 6η θέση.
Για τους τελικούς, που θα γίνουν την Άνοιξη προκρίθηκαν οι: Κων/νος Σωτηρίου, Νεστορία Χρυσοστομίδου, Γεωργία Σπανού και Ειρήνη Χρυσοστομίδου.
Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στον προπονητή τους Λίβιου Πρεντοάικα.