Το Σάββατο 13/4/2024 και έπειτα από πρόσκληση του σώματος Ελλήνων προσκόπων το ΕΤΑΚ Καστοριάς διεξήγαγε εκπαίδευση με θέμα την παροχή πρώτων βοηθειών και ΚΑΡΠΑ
![](https://scontent.fskg5-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/437146736_3799169387074914_1759018023649211835_n.jpg?stp=dst-jpg_s600x600&_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=ZxpT8B3-5JIAb7chWor&_nc_oc=Adj2nNbE4iDtAFUMXUV5u1svxNhbRuXTm5AStlDkw15a7acPd7XeoEC3IMddIkb3AS89ptX5J04GJLHtsyXC9UtO&_nc_ht=scontent.fskg5-2.fna&oh=00_AfAadHZ26sSCPTVXiWvsxKrkdKcEwj5xJ1npEFaY7881fw&oe=662804B4)
Το Σάββατο 13/4/2024 και έπειτα από πρόσκληση του σώματος Ελλήνων προσκόπων το ΕΤΑΚ Καστοριάς διεξήγαγε εκπαίδευση με θέμα την παροχή πρώτων βοηθειών και ΚΑΡΠΑ , μια εκπαίδευση με ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς οι πρόσκοποι βρίσκονται τακτικά στην φύση και μακριά από τις δομές υγείας.
![](https://scontent.fskg5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/436403334_3799169380408248_2904210415164543903_n.jpg?stp=dst-jpg_s600x600&_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=W1h0C5y5FvwAb7JnpOD&_nc_ht=scontent.fskg5-1.fna&oh=00_AfBWA3xar7M4GPsVQbGXlIjUcg6IPs7iDP7FDVyQbs019g&oe=6627F91E)
Την εκπαίδευση ανέλαβαν οι κύριοι Απόστολος Γκετσίδης νοσηλευτής και Δημήτριος Γραβαλίδης διασώστης – πλήρωμα ασθενοφόρου.
Το ΕΤΑΚ Καστοριάς ευχαριστεί το Σ.Ε.Π για την πρόσκληση και ευχόμαστε η συνεργασία αυτή να επαναληφθεί και στο μέλλον .