Επίσκεψη του Γενικού Επιθεωρητή Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Β. Ελλάδος & του Συντονιστή Επιχειρήσεων Π.Υ. Ηπείρου, Δυτ. Μακεδονίας στον Αντιπεριφερειάρχη Καστοριάς.
![Μπορεί να είναι εικόνα 7 άτομα](https://scontent.fskg5-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/425264227_805923174906770_4090680655194604273_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=3635dc&_nc_ohc=D68Z9mMLJzQAX88ZJAb&_nc_ht=scontent.fskg5-1.fna&oh=00_AfBZ68EBc2_nv3eJKXC5VZRmKtR2rmXqmFciDHG2Ka1pTA&oe=65DC887A)
Τον Αντιπεριφερειάρχη Καστοριάς Δημήτρη Σαββόπουλο επισκέφθηκε την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024, ο νέος Γενικός Επιθεωρητής Βορείου Ελλάδος του Πυροσβεστικού Σώματος, Αντιστράτηγος Π.Σ. Ευάγγελος Φαλάρας, ο νέος Συντονιστής Επιχειρήσεων Ηπείρου, Δυτικής Μακεδονίας, Νήσων (Κέρκυρα-Λευκάδα-Παξοί), Υποστράτηγος Π.Σ. Χριστόφορος Μπόκας, τους οποίους συνόδευαν ο Διοικητής της Περιφερειακής Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Δυτικής Μακεδονίας, Αρχιπύραρχος Νικόλαος Μητσιογιάννης και ο Διοικητής Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Νομού Καστοριάς, Πύραρχος Ιωάννης Πλατής.
![Μπορεί να είναι εικόνα 8 άτομα, ασθενοφόρο και κείμενο](https://scontent.fskg5-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/424918466_805923194906768_2521216383249680016_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=3635dc&_nc_ohc=NS_718HLpCAAX-Mzxgp&_nc_ht=scontent.fskg5-2.fna&oh=00_AfAHn7zxlUq91YbodSTH_t2vYJx5d-vBHx9H7dWB7NBmJw&oe=65DE1685)
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης συζητήθηκαν διάφορα θέματα πολιτικής προστασίας, ενώ επισημάνθηκε η άριστη συνεργασία που υπάρχει μεταξύ Περιφερειακής Ενότητας Καστοριάς και Πυροσβεστικού Σώματος, σε θέματα διαχείρισης και αντιμετώπισης εκτάκτων αναγκών.
Ο κ. Σαββόπουλος διαβεβαίωσε πως η Περιφερειακή Ενότητα Καστοριάς βρίσκεται πάντοτε αρωγός στο πολύτιμο έργο που επιτελεί η πυροσβεστική, η οποία παρέχει τις υπηρεσίες της προς το κοινωνικό σύνολο με αυταπάρνηση και ζήλο.