Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική εκδήλωση με θέμα « Έμφυλη και Ενδοοικογενειακή Βία» που διοργάνωσε ο Δήμος Αμυνταίου στο Πνευματικό Κέντρο Αμυνταίου.
![Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα και άτομα που μελετούν](https://scontent.fskg5-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/438725750_743872854585812_3778639989048768946_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=x6rUw_cfpHQAb77g1pS&_nc_ht=scontent.fskg5-2.fna&oh=00_AfDb9bSPcV0JbKcN81EDpDU7fAdtMNPkRBKmqINdeb8Cag&oe=662D883E)
Στην εκδήλωση συμμετείχαν αξιόλογοι ομιλητές και ιδιαίτερη ήταν η εισήγηση της αξιωματικού της Διεύθυνσης Αστυνομίας Φλώρινας, Υπαστυνόμου Β’, κας. Κλεσιάρη Μαρίνας, η οποία αναφέρθηκε στην ενδοοικογενειακή βία, στις διαφορές μορφές της, αλλά και στους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισής της.
Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η άμεση επαφή με τους πολίτες, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με εκπροσώπους των αρμόδιων φορέων, να θέσουν τους προβληματισμούς τους, αλλά και να λάβουν συμβουλές