Συμμετοχή του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας στο forum για την Ελληνική Γλώσσα και τον Ελληνικό πολιτισμό στη Βοστώνη.
![](https://enimerosou.gr/wp-content/uploads/2024/06/ΦΩΤΟ-1-1024x768.jpg)
Το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας συμμετείχε στο forum για την Ελληνική Γλώσσα και τον Ελληνικό πολιτισμόστοMaliotis Cultural Center που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του 10ου Θερινού Πανεπιστημίου, από τις 4 έως τις 9 Ιουνίου 2024, στη Βοστώνη.
![](https://enimerosou.gr/wp-content/uploads/2024/06/ΦΩΤΟ-2-1024x768.jpg)
Η Αντιπρύτανις Διεθνών Σχέσεων Εξωστρέφειας και Ολιστικής Μέριμνας, καθηγήτρια Ελένη Γρίβα και οι καθηγητές του ΠΔΜ, κ Κώστας Ντίνας και κ. Τριαντάφυλλος Κωτόπουλος παρουσίασαν εισηγήσεις και συμμετείχαν σε διάφορες δράσεις κατά τη διάρκεια του εξαήμερου forum, όπου επισημάνθηκε η σημαντική συμβολή του ΠΔΜ στην ελληνόγλωσση παιδεία και στον ελληνικό πολιτισμό στην ομογένεια. Επίσης, πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις με τον γενικό πρόξενο της Ελλάδος στη Βοστώνη, κ Συμεών Τέγο, και στελέχη των ελληνόγλωσσων προγραμμάτων στα Charter schools της Αμερικής.