28 Σεπτεμβρίου, 2022

enimerosou.gr

Τελευταία νέα, ειδήσεις, εξελίξεις, ενημέρωση

Δ΄ Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας Δήμου Κοζάνης: «Από τη Μικρά Ασία, τον Πόντο και την Ανατολική Θράκη στη Δυτική Μακεδονία, 1922 – 2022»

Δ΄ Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας Δήμου Κοζάνης: «Από τη Μικρά Ασία, τον Πόντο και την Ανατολική Θράκη στη Δυτική Μακεδονία, 1922 – 2022»

Εάν σας άρεσε, κοινοποιήστε το άρθρο

Δ΄ Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας Δήμου Κοζάνης: «Από τη Μικρά Ασία, τον Πόντο και την Ανατολική Θράκη στη Δυτική Μακεδονία, 1922 – 2022»

Ο Δήμος Κοζάνης σε συνεργασία με την Εταιρεία Δυτικομακεδονικών Μελετών και τον Σύλλογο Μικρασιατών Π.Ε. Κοζάνης  διοργανώνουν το  Δ΄ Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας Δήμου Κοζάνης με θέμα «Από τη Μικρά Ασία, τον Πόντο και την Ανατολική Θράκη στη Δυτική Μακεδονία, 1922 – 2022», στις 24 – 25 Σεπτεμβρίου 2022.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2022

Αίθουσα «Κοβεντάρειο»

9.30 – 10.00 Χαιρετισμοί

Λάζαρος Μαλούτας, Δήμαρχος Κοζάνης

Βασιλική Διάφα-Καμπουρίδου, Πρόεδρος Ε.ΔΥΜ.ΜΕ

Φωτεινή Καμίτα-Κτενίδου, Πρόεδρος Συλλόγου Μικρασιατών Π.Ε. Κοζάνης

Έφη Κατσόγιαννου-Τριανταφύλλου, Συντονίστρια Επιτροπής Επετειακού Έτους Δήμου Κοζάνης

Α΄ Συνεδρία: Παιδεία, αθλητισμός, γλώσσα και συγκοινωνιακό δίκτυο στη Μικρά Ασία

Προεδρείο: Χαρίτων Καρανάσιος

10.00 – 10.20  Γιώργος Τσότσος, Το συγκοινωνιακό δίκτυο στη Μικρά Ασία και Ανατολική Θράκη, σε συσχετισμό με τον ρόλο του ελληνικού στοιχείου, στις αρχές του 20ού αιώνα

10.20 – 10.40  Χαρίτων Καρανάσιος, Ελληνική Παιδεία στη Μικρά Ασία και τον Πόντο κατά την Τουρκοκρατία

10.40 – 11.00  Ανδρέας Μπαλτάς, Ο αθλητισμός των ελληνορθόδοξων κοινοτήτων της Μικράς Ασίας και της Κωνσταντινούπολης (19ος αιώνας – 1922)

11.00 – 11.20  Θεόδωρος Κωνσταντινίδης, Η ποντιακή διάλεκτος ως εργαστήριο ανεύρεσης της ταυτότητας και του Ανθρωπισμού των Ποντίων

11.20 – 11.40  Συζήτηση

11.40 – 12.10  Διάλειμμα

Β΄ Συνεδρία: Οργάνωση, Παιδεία, Διωγμοί των Ελλήνων του Πόντου και συλλογική ποντιακή μνήμη

Προεδρείο: Σοφία Ηλιάδου-Τάχου

12.10 – 12.30  Σοφία Ηλιάδου-Τάχου, Η κοινοτική οργάνωση, οι οικονομικές δραστηριότητες, η παιδεία και ο πολιτισμός των ελληνορθοδόξων κοινοτήτων στον Πόντο

12.30 – 12.50  Θωμάς Αλεξιάδης, Η έλευση του Μουσταφά Κεμάλ στην Αμισό του Πόντου στις 19 Μαΐου 1919 και οι διωγμοί των Ελλήνων μεταξύ των ετών 1919 – 1922

12.50 – 13.10  Ιωάννα Χρυσοχοΐδου, Η ελληνοχριστιανική κοινότητα της Ίμερας του Πόντου από τα μέσα του 19ου αιώνα μέχρι την τελική Έξοδο (1923)

13.10 – 13.30  Σοφία Ηλιάδου-Τάχου – Βλάσης Βλασίδης – Ρένα Κουρεμένου, Η δημόσια ιστορία στη Φλώρινα: Το μνημείο της γενοκτονίας στη Φλώρινα και η κατασκευή της συλλογικής ποντιακής μνήμης

13.30 – 13.40  Συζήτηση

Γ΄ Συνεδρία: Σχέσεις γηγενών και προσφύγων στη Δυτική Μακεδονία

Προεδρείο: Στυλιανός Ιωαννίδης

17.00 – 17.20  Στυλιανός Ιωαννίδης, Ανώμαλες δικαιοπραξίες. Η περίπτωση της Δυτικής Μακεδονίας

17.20 – 17.40  Ευστάθιος Πελαγίδης, Γηγενείς και πρόσφυγες στον Νομό Κοζάνης

17.40 – 18.00  Κλεάνθης Πολατίδης, Ο ρόλος των τοπικών πολιτευτών και αντιπροσώπων στη διαμόρφωση των σχέσεων γηγενών και προσφύγων στη Δυτική Μακεδονία

18.00 – 18.15  Συζήτηση

18.15 – 18.45  Διάλειμμα

Δ΄ Συνεδρία: Προσφυγική αποκατάσταση στη Δυτική Μακεδονία και η ζώσα προσφυγική πολιτισμική κληρονομιά

Προεδρείο: Βασιλική Διάφα-Καμπουρίδου

18.45 – 19.05  Λουκάς Χριστοδούλου, Οι προσφυγικοί συνοικισμοί της Ε.Α.Π. που αναφέρονται στα γραφεία εποικισμού Κοζάνης και Εορδαίας, την περίοδο 1923 – 1930

19.05 – 19.25  Σοφοκλής Κωτσόπουλος, Προσφυγικοί συνοικισμοί στις πόλεις της Δυτικής Μακεδονίας. Κοινωνική κατοικία και αστικός εκσυγχρονισμός

19.25 – 19.45  Βασιλική Διάφα-Καμπουρίδου, Η αποκατάσταση των προσφύγων στην πόλη της Κοζάνης

19.45 – 20.05  Ζωή Ν. Μάργαρη, Διαγενεακότητα και ζώσα προσφυγική πολιτισμική κληρονομιά. Η περίπτωση της περιοχής Κοζάνης: Μνήμη, ταυτότητα, πολιτισμός, παρελθόν, παρόν και μέλλον του μικρασιατικού προσφυγικού ελληνισμού

20.05 – 20.20 Συζήτηση

Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2022

Αίθουσα Συνεδριάσεων «Κοβεντάρειο»

Α΄ Συνεδρία: Οι μουσουλμάνοι ανταλλάξιμοι της Κοζάνης

Προεδρείο: Γιάννης Γκλαβίνας

9.30 – 9.50  Γιάννης Γκλαβίνας, Η άλλη πλευρά της ανταλλαγής, οι μουσουλμανικοί πληθυσμοί της περιοχής της Κοζάνης (1912 – 1924)

9.50 – 10.10  Aycan Yilmaz, Από το Κρίφτσι (Κιβωτό) Γρεβενών στο Γεσίλμπουρτς (Τένεϊ) Καππαδοκίας: Μια Ιστορία Ανταλλαγής

10.10 – 10.20  Συζήτηση

Β΄ Συνεδρία: Η στάση του Τύπου στη Μικρασιατική Εκστρατεία και στο προσφυγικό ζήτημα

Προεδρείο: Βλάσης Βλασίδης

10.20 – 10.40  Στέφανος Πουγαρίδης, Η παρουσίαση της μικρασιατικής περιπέτειας το 1922 στον τοπικό Τύπο της Δυτικής Μακεδονίας

10.40 – 11.00  Λάζαρος Βασιλειάδης, Πολιτικές εθνοκάθαρσης και γενοκτονίας του ελληνορθόδοξου πληθυσμού της Μικράς Ασίας και του Πόντου όπως τις κατέγραψε η αμερικανική εφημερίδα The New York Times

11.00 – 11.20  Βλάσης Βλασίδης – Απόστολος Τσομπάνης-Νότιος, «Μήπως χάσαμε κάποιο θέμα;» Η αντιμετώπιση της έλευσης των προσφύγων του 1922 από τον Τύπο

11.20 – 11.35  Συζήτηση

11.35 – 12.05  Διάλειμμα

Β΄ Συνεδρία: Τα αίτια της ήττας, πρόσφυγες στη Σοβιετική Ένωση και ζητήματα περίθαλψης προσφύγων

Προεδρείο: Βλάσης Αγτζίδης

12.05 – 12.25  Σπυρίδων Πλουμίδης, «Δεν νικήθηκεν η Φυλή, δεν νικήθηκεν ο στρατός μας»: οι συζητήσεις για τα αίτια της ήττας του 1922

12.25 – 12.45  Βλάσης Αγτζίδης, Πρόσφυγες στη Σοβιετική Ένωση. Μια άγνωστη πλευρά του ελληνικού προσφυγικού ζητήματος

12.45 – 13.05  Θεοδόσης Κυριακίδης, Η περίθαλψη και η αποκατάσταση των ορφανών της Μικρασιατικής Καταστροφής

13.05 – 13.25  Αλέξανδρος Κιτροέφ, Συνθήκες ζωής και εργασίας στη Μακεδονική ύπαιθρο το 1931 – 1934. Μια έκθεση της Near East Foundation

13.25 – 13.45  Συζήτηση

13.45 – 14.00 Συμπεράσματα συνεδρίου: Γιάννης Γκλαβίνας

Επιστημονική Επιτροπή

Γιάννης Γκλαβίνας: Διδάκτωρ Νεότερης Ιστορίας Α.Π.Θ., Αρχειονόμος Κεντρικής Υπηρεσίας ΓΑΚ, Πρόεδρος

Βασιλική Διάφα – Καμπουρίδου: Διδάκτωρ Ιστορίας του Δικαίου Νομικής Σχολής Α.Π.Θ., πρόεδρος Ε.ΔΥΜ.ΜΕ.

Σοφία Ηλιάδου – Τάχου: Καθηγήτρια Νέας ελληνικής Ιστορίας και Ιστορίας της Εκπαίδευσης Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Σχολής Κοινωνικών και Ανθρωπιστικών Επιστημών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, πρόεδρος της Επιτροπής Πολιτισμού του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

Σπυρίδων Πλουμίδης: Αναπληρωτής καθηγητής Τμήματος Ιστορίας ΕΚΠΑ

Οργανωτική Επιτροπή

Φωτεινή Καμίτα-Κτενίδου, Πρόεδρος Συλλόγου Μικρασιατών Π.Ε. Κοζάνης, Πρόεδρος

Έφη Κατσόγιαννου-Τριανταφύλλου, Συντονίστρια Επιτροπής Επετειακού Έτους Δήμου Κοζάνης

Ζήσης Μπέλλος, Εταιρεία Δυτικομακεδονικών Μελετών

ΣΥΝΕΔΡΟΙ

Αγτζίδης Βλάσης: Διδάκτωρ Σύγχρονης Ιστορίας Α.Π.Θ., συγγραφέας

Αλεξιάδης Θωμάς: Διδάκτωρ Ιστορίας Νέου Ελληνισμού Α.Π.Θ.

Aycan Yilmaz: Οικονομολόγος, συγγραφέας

Βασιλειάδης Λάζαρος: Καθηγητής Κοινωνικών Επιστημών, Υποψήφιος Διδάκτωρ του Τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Βλασίδης Βλάσης: Αναπληρωτής Καθηγητής Σύγχρονης Βαλκανικής Ιστορίας Τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Γκλαβίνας Γιάννης: Διδάκτωρ Νεότερης Ιστορίας Α.Π.Θ., Αρχειονόμος Κεντρικής Υπηρεσίας ΓΑΚ

Διάφα – Καμπουρίδου Βασιλική: Διδάκτωρ Ιστορίας του Δικαίου Νομικής Σχολής Α.Π.Θ., Πρόεδρος ΕΔΥΜΜΕ, δικηγόρος

Ηλιάδου – Τάχου Σοφία: Καθηγήτρια Νέας ελληνικής Ιστορίας και Ιστορίας της Εκπαίδευσης Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Σχολής Κοινωνικών και Ανθρωπιστικών Επιστημών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, πρόεδρος της Επιτροπής Πολιτισμού του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

Ιωαννίδης Στυλιανός: Αξιωματικός Σ. Ξ., Βαλκανιολόγος, Υποψήφιος Διδάκτωρ Ιστορίας Νεοτέρων Χρόνων Α.Π.Θ.

Καρανάσιος Χαρίτων: Διευθυντής του Κέντρου Ερεύνης του Μεσαιωνικού και Νέου Ελληνισμού της Ακαδημίας Αθηνών

Κιτροέφ Αλέξανδρος: Ομότιμος καθηγητής Ιστορίας Haverford College

Κουρεμένου Ρένα, Φιλόλογος, Διδάκτωρ Τοπικής Ιστορίας και Ιστορίας της Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, Στέλεχος Εκπαίδευσης

Κυριακίδης Θεοδόσης: Επιστημονικός συνεργάτης έδρας Ποντιακών Σπουδών Α.Π.Θ., διδάσκων Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου και Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδας

Κωνσταντινίδης Θεόδωρος: Διδάκτωρ Κοινωνιολογίας και Επιστημών Συμπεριφοράς Esslingen Γερμανίας, Επίτιμος Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων

Κωτσόπουλος Σοφοκλής: Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Α.Π.Θ

Μάργαρη Ζωή: Κύρια ερευνήτρια Κέντρου Ερεύνης Ελληνικής Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών

Μπαλτάς Ανδρέας: Εκπαιδευτικός, Διδάκτωρ Ιστορίας Παντείου Πανεπιστημίου

Πελαγίδης Ευστάθιος: τ. Αναπληρωτής καθηγητής Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

Πλουμίδης Σπυρίδων: Αναπληρωτής καθηγητής Τμήματος Ιστορίας ΕΚΠΑ

Πολατίδης Κλεάνθης: Υποψήφιος Διδάκτωρ Ιστορίας Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, φιλόλογος

Πουγαρίδης Στέφανος: Διδάκτωρ Τοπικής Ιστορίας, φιλόλογος

Τσομπάνης-Νότιος Απόστολος: Βαλκανιολόγος, συγγραφέας, μέλος Ελληνικού Ινστιτούτου Στρατηγικών Μελετών

Τσότσος Γιώργος: Διδάκτωρ Πολεοδομίας – Χωροταξίας Α.Π.Θ., Μεταδρ. Ιστορικής Γεωγραφίας Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Χριστοδούλου Λουκάς: Ερευνητής, συγγραφέας, Πρόεδρος ΚΕ.ΜΙ.ΠΟ. Δήμου Νέας Ιωνίας και Ένωσης Σπάρτης Μικράς ΑσίαςΧρυσοχοΐδου Ιωάννα, Φιλόλογος, Διευθύντρια Γυμνασίου, Ms Επιστημών της Αγωγής και Νέων Τεχνολογιών


Εάν σας άρεσε, κοινοποιήστε το άρθρο